Zvony a pohony

Elektrický pohon zvonů

IMBJ1762-upravenyNabízíme Vám dodávku a instalaci moderního elektronického magnetického pohonu, nebo DC pohonu pro rozhoupávání zvonů. 

Vaše zvony, které doposud nezvonily nebo byly rozhoupávány ručně, budou mít automatický, přesný a pro zvony šetrný chod. Nabízíme nový elektrický pohon, náhradou za starý, který už neslouží spolehlivě nebo má trhavý a nepřesný chod. Nová elektronika rozhoupávání zvonů zajišťuje automatické zvonění. 

Elektrické rozhoupání zvonů nastavíme na Vámi stanovený čas a po Vámi stanovenou dobu. Doplníme ho ručním spínačem, pro sepnutí ve vaší kapličce nebo kostele. Ke spouštění elektrického zvonění je možné dodat i dálkové ovládání, které využijete např. při smutečním průvodu nebo svatbách...

Novým systémem automatického zvonění dojde k inovaci ozvučení kapličky či kostela. Hlas vašich zvonů bude slyšet i v širokém okolí.Dále pro Vás zajistíme posouzení zvonu a jeho technického vybavení:

  • srdce zvonu a jeho zavěšení, zajištění jeho popuštění a překování na potřebnou tvrdost
  • kontrolu zavěšení zvonu na dřevěném jařmu, případně kovové hřídeli
  • výrobu nových potřebných technických součástí, v případě potřeby Vám provedeme opravu a výrobu nových potřebných dílů, včetně kompletní konstrukce pro elektrický pohon zvonu s bezpečným zvoněním 
  • zavěšení zvonu do nových ložisek se zapouzdřeným bezúdržbovým mazivem
  • všechny práce Vám provedeme kompletně na klíč     

   Pohon pro rozhoupávání zvonů je realizován pomocí magnetického lineárního, nebo DC motoru, s elektronickým řízením. Magnetický motor, umožňuje měkký prokluz zvonu na magnetickém polštáři, a tím šetrné rozhoupávání bez nárazů na zvonici i zvon. Díky tomu je zajištěna dlouhá životnost všech komponentů a zvláště zvonu, srdce a není narušena statika věže. 

Tento systém je velmi spolehlivý a tichý. Magnetický motor nevyžaduje žádné mazání, ani seřizování. Jeho chod je zcela automatický. Jednotka řízení spolu s magnetickým motorem měří každou periodu kyvu zvonu a udržuje ji s přesností na 2 ms, čímž je zajištěno přesné a šetrné zvonění. Data zvonění zůstávají trvale zachována i při dlouhém výpadku napájení. 

Elektronika řízení houpání zvonu je v širokém spektru programovatelná a zajišťuje rovnoměrné zvonění s minimálními výkyvy. Tím velmi šetří konstrukci celé zvonice i samotný zvon a dodává zvonění správnou barvu. Možné je i nesymetrické zvonění, a nebo atypické nastavení. Zvonění je řízeno elektronickými hodinami, a je možné, je doplnit přijímačem přesného času (DCF/GPS s automatickým nastavením hodin) nebo liturgickým kalendářem. 

U zvonů, zvláště starších je třeba vždy zhodnotit celkový stav zvonu, jeho zavěšení, tvrdost srdce a kvalitu zvonové konstrukce. Tyto komponenty bývají věkem velmi poškozeny, a proto je většinou nutná jejich oprava či výměna pro přesné vedení a uložení zvonu do ložisek pro bezpečný chod. 


Cena elektronického zvonění se pohybuje již od 45 000,- Kč vč. DPH. Záleží samozřejmě na velikosti zvonu, vlastnostech konstrukce a jejím stavu, podmínkách instalace, cestovném aj. 

Pro nabídku nás prosím neváhejte kontaktovat, rádi s Vámi probereme nejvhodnější technické řešení a nabídneme Vám kompletní práce „na klíč“. Při všech činnostech klade naše firma vysoký důraz na kvalitu a Vaši výslednou spokojenost.

Pokud hledáte servis pro zvonění a zvony ve vaší kapličce či kostele, kde původně bylo instalováno zařízení od již zaniklých firem, např. Zvonotec, BOROKO, můžete využít našich služeb, případně s Vámi zkonzultujeme situaci a navrhneme její řešení. Máme mnohaleté zkušenosti a působíme po celé České republice.

Jestliže oprava stávajícího zvonění není možná, a nebo nedovoluje konstrukce zvoničky rozhoupávání zvonu, nabízíme i alternativu v podobě akustického zvonu.

Akustické zvony

Akustické zvony jsou moderní náhradou za klasický zvon. Pokud nemáte ve věži k dispozici klasický zvon nebo je poškozený, i v případě, že rozhoupávání není možné kvůli statice kapličky či věže, je vhodnou alternativou akustické zvonění, které Vám nabízíme. Zvonění je založeno na věrohodném zvuku zvonů ve formátu MP3, přehrávaných z reproduktorů ve věži. 

Celý systém přehrávání zvuků je složen z přehrávače a spínací logiky zvonění (ovládané přesným časem s automatickým nastavením hodin ze signálu DCF nebo GPS), výkonového zesilovače se speciální úpravou nastavení charakteristiky a několika silných reproduktorů ve věži, kde se jinak nachází klasický zvon. 

Akustické zvonění obsahuje jednotku se záznamem zvuků zvonu, může být i více zvuků zvonů pro různé příležitosti (zvonění anděl páně, klekání, umíráček). Může být doplněno i loretou, pro slavnostní příležitosti a např. Vánoce. Akustické zvonění se dá spouštět automaticky pomocí hodin a samozřejmě také ručně, dle potřeby.  

Šíření zvuku zvonění je velmi podobné jako u klasického zvonu. Akustické zvonění má velkou dynamiku, proto zvuk je velmi identický, jako při klasickém zvonění. Pro laika, je rozdíl mezi akustickým a klasickým zvukem zvonů téměř nerozpoznatelný.

Pokud máte o akustické zvonění zájem, kontaktujte nás prosím, rádi Vám zpracujeme nabídku. S rozhoupáváním zvonů i akustickými zvony máme mnohaleté zkušenosti, a proto vám najdeme vždy nejlepší spolehlivé a funkční řešení, jako již velké řadě našich zákazníků.

Kontaktujte nás, rádi Vám navrhneme nejlepší řešení.